V situácii celosvetovej pandémie sa Slovenská advokátska komora rozhodla spustiť projekt, ktorým by sa vytvoril priestor pre zraniteľné osoby, ktoré sú terčom fyzického a psychického násilia získať právnu pomoc.
Psychológovia, linky pomoci aj ďalší hlásia, že počas pandémie vzrástlo domáce násilie minimálne o 30-40%. Aj z prieskumov medzi advokátmi v 1. a v 2. vlne COVID-19 vyplynulo, že advokáti zaznamenali zvýšený dopyt po riešení rodinnoprávnych vecí, ako aj informácie o zvýšenom počte prípadov domáceho násilia z dôvodu karantény, väčšej miery izolovanosti počas opatrení a celkovej neistoty ľudí prameniacej zo situácie počas pandémie.
V čase, keď mnohé služby nefungujú, či sú ťažko dostupné, môže uľahčenie prístupu k právnej pomoci predstavovať záchranné lano v ťažkej situácii.
Keďže ide o zložitú interdisciplinárnu tému, v projekte sme spojili sily s Ligou za duševné zdravie – prevádzkovateľom linky dôvery Nezábudka.
Cieľom projektu je, aby osoba, ktorá požiada o radu, dostala komplexné a kvalifikované odporúčanie ako postupovať nielen po právnej, ale aj psychologickej a praktickej stránke, ako aj právnu pomoc pri riešení jej konkrétnych problémov.
K projektu budeme robiť aj dlhodobú kampaň v médiách a na sociálnych sieťach, zameranú na vnímanie advokácie ako profesie, ktorá pomáha, a zlepšovanie dobrého mena advokácie.
Ak máte záujem zapojiť sa do projektu, napíšte prosím e-mail na chladekova@sak.sk a obratom Vám pošleme inštrukcie k registrácii na platforme HELP, ktorá bude slúžiť pre advokátov pomáhajúcich v tomto projekte ako „domovský prístav“.
Projekt je koncipovaný na jednej strane ako pomoc ľudom, na druhej strane aj ako príležitosť pre advokátov naučiť sa novým vedomostiam a získať nové skúsenosti. Ponúka možnosť absolvovať medzinárodný online kurz o predchádzaní násiliu a výmenu skúseností s kolegami prostredníctvom diskusie, rady a odborných článkov k téme, konzultácií s odborníkmi z oblasti psychológie a psychiatrie.
Predbežné termíny /zmena vyhradená/:
Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách – interné spustenie projektu – list advokátom, sprístupnenie platformy HELP pre projekt
spustenie online kampane
predbežné ukončenie projektu, v prípade úspechu a požiadavky je možné projekt predĺžiť
Koordinátori:
Projekt zabezpečuje kancelária komory, ktorá je tvorcom webovej stránky, správcom kurzu na platforme HELP, ako aj koordináciu zapojených advokátov, klientov, spoluprácu s Linkou dôvery a ďalšími osobami a inštitúciami. Taktiež kampaň v médiách bude riadená SAK v spolupráci s Ligou za duševné zdravie.
Hlavní koordinátori projektu:
Alexandra Donevová donevova@sak.sk
Michaela Chládeková chladekova@sak.sk
Nikoleta Macinská macinska@sak.cloud
Forma a rozsah poskytnutia právnej pomoci:
Účelom právnej pomoci pro bono je vyhodnotenie situácie, právna analýza, odporúčanie ďalšieho postupu, prípadne aj pomoc pri prvých právnych krokoch voči polícii/prokuratúre, súdu či inému príslušnému úradu.
Nemá ísť len o rýchlu právnu radu, ale o komplexné právne poradenstvo, prípadné poskytnutie ďalších právnych služieb si vzájomnou dohodou upravia advokát s klientom po zistení situácie klienta.
Koordinátor projektu prijme e-mailovú žiadosť o pomoc a následne bude kontaktovať advokáta z regiónu žiadateľa a pridelí mu klienta.
Každému advokátovi bude pridelený len jeden klient. Až po prípadnej dohode koordinátora s advokátom (ak pridelený klient ďalej nespolupracuje, prípad je vyriešený a podobne) môže byť advokátovi pridelený ďalší klient.
PRIHLÁSENIE SA NA PLATFORMU HELP
Na základe spolupráce Slovenskej advokátskej komory s Radou Európy ponúkame advokátom poskytujúcim pro bono právne služby obetiam domáceho násilia doplnkové vzdelávanie v oblasti boja proti domácemu násiliu v podobe bezplatného dištančného kurzu na vzdelávacej platforme HELP (Human Rights Education for Legal Practitioners), ktorá slúži právnikom v Európe na rozšírenie vedomostí v oblasti ochrany ľudských práv.
Na online platforme HELP bol vytvorený kurz v podobe uzavretej skupiny určenej pre každého advokáta alebo advokátku, ktorí prejavia záujem o účasť na projekte Slovenskej advokátskej komory v oblasti poskytovania pro bono právnej pomoci pre obete domáceho násilia.
Registrácia a prihlásenie
Platformu Rady Európy HELP nájdete cez nasledovný link: http://help.elearning.ext.coe.int/. Pre vstup na platformu je potrebná Vaša registrácia na platforme (zadanie mena, e-mailovej adresy, krajiny pôvodu, užívateľského mena a hesla). Platforma ponúka vzdelávacie materiály vytvorené Radou Európy na desiatky tém, ktoré si môžete voľne preštudovať. Administrátor kurzu Vás na základe registrácie pridá do uzavretej skupiny kurzu na tému domáce násilie. Notifikácie súvisiace s kurzom budete dostávať na Vami zadanú e-mailovú adresu.
Vzdelávací materiál Rady Európy
Vzdelávací materiál Rady Európy (Scorm Package) na tému násilie na ženách a domáce násilie bol vytvorený v roku 2017 a pokrýva kľúčové koncepty, približuje chápanie domáceho násilia a násilia na ženách, medzinárodný a európsky rámec, opatrenia na prekonávanie prekážok pri prístupe k spravodlivosti, trestnoprávne a civilnoprávne hľadisko, ako aj alternatívne riešenie sporov. Súčasťou je judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva. Cieľom je pomôcť zefektívniť riešenie problému domáceho násilia právnymi prostriedkami a posilniť prístup k spravodlivosti pre obete domáceho násilia. Vzdelávací materiál je aktuálne dostupný v anglickom jazyku, slovenská verzia sa pripravuje a mala by byť dostupná v priebehu decembra 2020.
Implementácia kurzu s ohľadom na vnútroštátny kontext
Kurz bude viesť SAK v spolupráci s externými odborníkmi tak, aby prostredníctvom doplnených materiálov reflektoval vnútroštátny právny poriadok a prax. Platforma slúži ako zdroj odborných článkov, judikatúry, legislatívy, a takisto ako priestor pre vzájomnú komunikáciu účastníkov a výmenu informácií či osvedčených postupov.
Certifikát o úspešnom absolvovaní kurzu
Po absolvovaní vzdelávacieho materiálu Rady Európy dostanú účastníci certifikát vystavený Radou Európy.